Güvercin Beslemek Günah mı? Uyarılara Dikkat! - Güncel!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ersinsars

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ersin sarsilmaz
Meslek
otomotiv
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
herkese iyi akşamlar oncelıkle aykut abımız yasca bızden buyuk oldugu için bi şeyler solersse sevınırım guvercin beslemek gunahmıdır ugursuzlukmudur mılletın dılınde dolasıyo bole anlamsız buldugum solesıler nasıl oluyo hayvanlara ezıyetmı edıyoz ac mı bırakıyoz anlamıyorum bu guzel hayvanların neresı ugursuz :hungur:

asim123

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
asım poyraz
Meslek
öğrenci
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
Yok
Re: günahmı

Hyvanı küçücük yere koyup aç susuz bırakıp acı çektirilirse günahtır bnce ama normal sağlıklı bakımını yapılınca günah olacağını sanmıyorum.

kelebekci34

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mehmet çelik
Meslek
memur
Yetiştirdiğim Irk
Saya

hayvanların yem,su,ilaç her türlü ihtiyacını gidermek,hastalandığında tedavi etmek,karda kışta barınma imkanı sağlamak, yırtıcı hayvanlardan korumak günah değil sevaptır. Ancak yarı aç yarı tok bırakmak, küçücük sağlıksız kümeslere tıka basa doldurmak, hayvanlara işkence etmek ve acı çektirmek elbette günahtır. Maalesef bazı kuşçular işsiz güçsüz olup işleri güçleri kavga etmek birbirinin kuşunu tutmak olduğundan bu bütün kuşçulara mal edilmiş. Toplumda sanki kuş besleyenlerin çoğu bu gruba giriyormuş gibi yanlış bir algı oluşmuş. Bu yüzden aileler çocukları kuş beslemesin diye böyle şeylerle vazgeçirmeye çalışmışlar. Günümüzde her meslekten saygın ve dürüst insanlar bu işe gönül vermiş durumdalar, kuşçuların ve kuşçuluğun saygınlığı eskiye göre artmakta diye düşünüyorum. Her kuşçunun saygınlığın artmasında rolü olmalı. Tabiki kat edilecek daha çok mesafe var.

umit81

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ümit topal
Meslek
öğretmen
İkametgah
Uşak
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı

Arkadaşlar sonunda güvercin beslemeyle ilgili diyanetin sitesinde bir açıklama buldum:bu açıklmama benim ve ben gibi birçok kişinin derdine çare olabilir.

Hayvan Besleme

Hz. Peygamber döneminde bazı sahâbîlerin evlerinde kanarya veya serçe cinsinden kuş beslediği bilinmektedir (Buhârî, "Edeb", 81, 112; Müslim, "Edeb", 30). Yine Resûl-i Ekrem'in evinde vahşî hayvan beslediği, yalnızlıktan yakınan bir sahâbîye de güvercin veya horoz beslemesini tavsiye ettiği rivayet edilir (Müsned, VI, 112; Heysemî, IV, 67). Fakihler bu rivayetlerden hareketle, eziyet etmemek, aç ve susuz bırakmamak kaydıyla kafeste kuş beslenmesini câiz görmüşlerdir. Ayrıca o dönemde evlerde kedi beslendiği de bilinmektedir. yukarıda temas edilen hayvan hakları ihlâl edilmediği, çevre için rahatsızlık ve kirlilik teşkil etmediği sürece evde hayvan beslemenin kural olarak câiz sayıldığı anlaşılmaktadır.

Daha öncede paylaşmıştım.belki bu bilgiler işinize yarayabilir.

Faruk Yapar

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Tuncer Çetin
Meslek
Makine Tekniker
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

arkdaşlar güvercin beslemek bazı durumlarda günah veya sevap olabiliyor bana göre kuşları haftada en az3kez uçurmak yemini önünde eksik tutmamak hastalandığında vb. durumlar olduğunda gerekli tedavileri yapmak durumundayız.en çok rastlanan durumlar örneğin bir kimsenin kuşunu biz yakalarsak sahibinde istemeye gelirse bu kuşu kuşkusuz sahibinde vermeliyiz bir kimseyi mağdur durumda bırakmak kul hakkına girer ve günah olur!!!!

aykutk

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Aykut KARABULUT
Meslek
Emekli
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Baska

Selamlar,

Bu konu uzun yıllardan günümüze gelen ve kulakdan, kulağa söylenen bir sürü lakırdı ve sözlerden ibarettir. Sanırım bundan sonrada üzerinde konuşulacak ve bir çok yorumlar yapılacaktır. Günah ve uğursuzluk kelimesi göreceli bir kavramdır, dokmatizm felsefesinin ifadelelerinden biridir. Dokmatizm felsefesine göre ne yazık ki değişlik yapılmaz ve yüzyıllar önce nasıl söylenmiş ve yazılmış ise o yazılan söylenen şeyler günümüze aynı şekilde yansımıştır. Buna en büyük örnek kuranı kerimdir. Günah ve uğursuzluk kelimesi güvercin beslemeye başlayan kişiye göre farklı yansımalar gösterebilir. Örneğin biri güvercin beslemeye başladıkdan sonra bir şans bileti alır ve milyonlar çıkar, zengin olur bunu kendisi ve çevresindekiler güvercin besleme ile ilişkilendirir, bir başka kişi güvercin beslemeye başlar işleri kötü gider iflas eder, bunu da kendisi ve çevresindekiler güvercin beslemesi ile ilişkilendirir. Göreceli olan konular bunlar üzerinde dururlamaması ve yorum yapılmaması çok daha faydalı olacaktır.

Saygılarımla,

Aykut Karabulut

brtysl

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Berat YEŞİL
Meslek
doktor
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

konuşulacak bir konu olduğunu düşünmüyorum.hayvanlara eziyet etmedikçe,onlara hapis hayatı yaşatmadıkça,gerekli ihtiyaçlarını karşıladıkça bunun günah ve ya uğursuzluk olarak değerlendirilmesinin çok saçma olduğunu düşünüyorum.güvercinlere uğursuz olarak bakan insanların da kısa süre içinde herhangi bir psikiyatriste görünmesini tavsiye ederim...

bukalemun201

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ebubekir GÜMÜŞ
Meslek
Satış Danışmanı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı

berat kardeşim benim görüşüm sen günaha gircek bişey yapmıyorsun ama herkes için bu geçerli deil mesela ben kuşlara baktıgım kadar belkıde kendime bakmıyorumdur bu durumda kuş beslemenın günahı nedir :) sende gayet özenli bir şekilde ilgileniyorsun kuşlarınla bu sekılde devam ettiğin sürece günah işlediğini hiç sanmıyorum.

brtysl

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Berat YEŞİL
Meslek
doktor
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

bukalemun201' Alıntı:
berat kardeşim benim görüşüm sen günaha gircek bişey yapmıyorsun ama herkes için bu geçerli deil mesela ben kuşlara baktıgım kadar belkıde kendime bakmıyorumdur bu durumda kuş beslemenın günahı nedir :) sende gayet özenli bir şekilde ilgileniyorsun kuşlarınla bu sekılde devam ettiğin sürece günah işlediğini hiç sanmıyorum.
öncelikle teşekkür ederim düşüncelerin için bekir abi.diyorum ya eğer yeterli ilgiyi gösterdiğini düşünüyorsan sorun yok.tartışılacak bi konu olduğunu da düşünmüyorum.

ersinsars

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ersin sarsilmaz
Meslek
otomotiv
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı

sağolun arkadaslar hepinize teşekkur ederım bende aynı şeyleri düşünüyorum bılgı ve düşünceler paylaşıldıkça hoşturrr :slm:

delicem46

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Cem Pakaydın
Meslek
Öğrenci
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı

sen bunu söyleyene git deki dışarda o kadar aç insan var madem kendi karnımız doyunca günah olmuyor mu ? laf
herkes konusuyo saçmalık yani.

dynatech

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Cem Özkan
Meslek
Turizm
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Güvercin uğursuzluk olurmu hiç, Milli Piyango nun bile simgesi güvercin, barış kardeşlğin simgesi güvercin. Onu söyleye veya düşünenin kendisi kötü ve art niyetlidir, bu tarz düşüncelere itibar etmeyin...

aykutk

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Aykut KARABULUT
Meslek
Emekli
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Baska
Selamlar Necdet bey,

Bende günah ve sevap gibi kavramların somut olduğunu kuranı kerimde yüz yıllar once belirtilmiş olduğu gibi günümüze geldiğini, domatizm felsefesine göre de bunların üzerinde ne bir yorum yada oyna yapılamayacağını ifade etmeye çalıştım. Kulakdan dolma olarak günümüze gelen lakırdı ve sözlerin ise göreceli olduğunu ifade ettim.

Saygılarımla,

Aykut Karabulut

zogoz

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Oguz SAHİN
Meslek
Ressam&Heykeltraş
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Selamlar, ''Güvercin beslemenin günah olması'' durumu batıl bir düşüncedir, o yüzden , buradaki asıl günahın bunu böyle kabul etmek olduğunu düşünüyorum . Yani asıl günahın ''güvercin beslemek günahtır'' diyenlerin olduğunu düşünüyorum. Çünkü dinimizde öyle bir uyarı yoktur. Eğer burada günah aranıyorsa oda; hayvanlara yapılan eziyetlerdir. Saygılar.

mermerci-vedat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
vedat demirci
Meslek
mermerci
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
--- message by moderator ---
Uyarı!
Bu mesajda daha önce yer alan; doğruluğu kanıtlanamayan ifadeler silinmiştir. Hayvan hakları yasalarına göre bu yorumdaki gibi teşvikler suç ve ceza kapsamında değerlendirilebilirler. Bilimsel geçerliliği olmayan savlar kullanmayınız! Gereği yapılmıştır, tekrarlanmasın! Bu gibi uygunsuz mesajları gördüğünüz yerde rapor edip gereğinin yapılmasını talep edebilirsiniz! Ayrıca vicdanınızın onaylamadığı teşviklere uymayınız!
--- message by moderator ---

brtysl

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Berat YEŞİL
Meslek
doktor
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
eğer şurda yazılanlar islami alimler tarafından kabul görüyorsa ben buna cehaletin dibi derim ancak.işte bu tarz düşünceler yüzünden islam geri kafalılık olarak görülüyor. allah aşkına şu düşüncedeki insanların kafası azıcık olsa da çalışmıyor mu. islam dini sevgi merhamet şevkat dini değil mi? yazıktır günahtır arkadaş. bir toplum bu kadar cahil geri kalmış ve kusura bakmayın ama aptal olamaz. aptal diyorum çünkü şu düşünceleri taşıyan insanlara benim yakıştırabileceğim tek kelime daha yok.
Gelelim boş vakit geçirme işine.Birşeyle hiçbir zaman aşırı derecede uğraşmamak gerekir.bunun için hadise falan gerek yok zaten. herşeyin fazlası zarardır.hayatını tamamen güvercine odaklaman senin suçun. besleme olsun bitsin. insanlar gerizekalı mı bir hayvana bunu diyebilecek kadar küçülüyorlar. asıl şeytan onlar bence. eğer illaki bir şeytan bulunmak isteniyorsa; gözlerini kulaklarını tam manasıyla kullanamayan gördüklerini değerlendiremeyen en önemlisi en büyük sermayemiz olan beynini bile kullanamayan aciz zavallı insanlar şeytandır. sevgi ve merhametle hobini yapmak isteyen insanlara "din açısından kesinlikle caiz değildir" gibi bir düşünce karşısında büyük bir şaşkınlık içindeyim ben. sadece yazık diyorum. amacım kimseyle kavga etmek değil ama şu yazılanlar karşısında tepkisiz kalamadım. saygılar

brtysl

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Berat YEŞİL
Meslek
doktor
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
başka kavimler farklı şeyler yapmış olabilirler o yüzden o dönemlerde belirli yasaklar gelmiş olabilir.ama ben günümüze göre konuşuyorum.ve ayrıca şöyle birşey de var hadislerin kesin doğru oldugu konusu tartışmalı.ben duydugum ve okudugum hiçbir hadisin kesinlikle peygamber efendimize ait oldugunu söyleyemem.eğer illaki dini anlamda kendimi geliştirmek istiyorsam benim ana yol göstericim dini kitabımızdır.zaten orda yazılanlar bize yeterli eğer hakkıyla yerine getirirsek.bunlar çok detay konular.güvercin beslemenin doğruluğu ya da yanlışlığı üzerine bir araştırma yapmak çok uç bir nokta.ben bununla ilgili net bir bilgiye ulaşılacagını da sanmıyorum.ayrıca stres atmak amaçlı ve sırf o hayvanları sevdiğimiz için kuş beslemek günahsa ben dinimi hakikaten tekrar gözden geçiririm ve inandığım birçok şeyi sorgulama gereği hissederim.şeytan denilmiş olabilir ama bu güvercine şeytan denildiği anlamına gelmez.o durum için söylenmiştir.çünkü sürekli boş bir işle uğrasıyordur o adam.günümüzde de var böyle insanlar.bence onların beslemesi de sıkıntılı bir konu.dediğin o insanlar için geçerli olabilir.ama islam açısından güvercin beslemek kesinlikle caiz değildir gibi bir düşünceye ben asla ve asla katılamam.kuran dışında ben hadis görsem ona da inanmam.çünkü benim mantığıma aykırı.islam dini mantık dini olduğu için söylüyorum bunları.bence hadis doğru olsa bile yorumları yanlış yapıyoruz

zogoz

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Oguz SAHİN
Meslek
Ressam&Heykeltraş
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Selamlar , Kuranı Kerim'de bizim için gerekli olan tüm bilgiler verilmiştir . Bu bilgilerin içinde güvercin yetiştirmek günahtır diyen bir ayet yoktur . İslamı karmaşıklaştırmamak gerektiğini düşünüyorum çünkü karmaşık bir din değildir.Saygılar.
Allah size kitabı detaylandırılmış bir halde indirmişken Allah’ın dışında bir hakem mi arayayım?

6-Enam Suresi 114

De ki; “Allah’ın kulları için çıkardığı süsü ve temiz rızıkları kim haram etti?” De ki: “Bunlar dünya hayatında iman edenler içindir, kıyamet gününde ise yalnızca onlarındır.” Bilen bir topluluk için Biz ayetleri böyle detaylı anlatırız.

7-Araf Suresi 32

Moderatörün son düzenlenenleri:

brtysl

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Berat YEŞİL
Meslek
doktor
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
kuşları hapsedip beslemek onlara iyi bakamamak ya da bakmamak bunlar farklı şeyler.eğer hakkıyla sırf sevdiğin için düzgün bir şekilde yapıyorsan güvercin beslemenin yasak olması akıl alır gibi değil.peygamberimizin de bu sözleri söylediğini düşünmüyorum ben.benim dinim bu kadar basit ve saçma olamaz.biz resmen batılı kendini birşey sanan islamı aşagılayan o insanlara malzeme veriyoruz bu düşüncelerle.işimize gücümüze bakalım,hobimizi adam gibi yapalım iyi insanlar olmaya çalışalım. sanki başka günahımız yok da.zorunlu bir durum olmadıkça artık ben bu konuya yorum yazmayacagım.herkese saygılar sunarım

fuatkara57

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
FUAT KARA
Meslek
MATBAA
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Hünkari
Ben Hz.Ali efendimizin güvercin beslediğini internette okumuştum,ayrıca benim düşüncem kuşları aç ve susuz bırakmamak kadar yemleride israf etmemiz gerekli haram israf etmek,birde açlıkta ölenleri unutmamak lazım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...